Gimnazjum to czas, gdy nastolatek jest już gotowy na edukację finansową oraz posiadanie własnych pieniędzy. Podpowiadamy, jak rozmawiać o finansach z nastolatkiem tak, aby za kilka lat instrumenty takie, jak inwestycje, konta bankowe i kredyty gotówkowe nie miały przed nim tajemnic.
Wiedza o finansach oraz instrumentach bankowych przydaje się każdego dnia. Nikt nie uczy jej w szkole, dlatego tym bardziej istotne jest, abyś przekazywał nastolatkowi te istotne informacje. Do przekazywania wiadomości o tym, jak działają kredyty gotówkowe, lokaty terminowe czy produkty inwestycyjne, możesz wykorzystywać codzienne sytuacje.
Własne pieniądze i konto w banku
Możesz założyć swojemu dziecku konto osobiste, jeśli ukończyło ono 13 lat. Najczęściej jest to konto połączone z twoim rachunkiem rozliczeniowym. Dziecko może dzięki niemu otrzymać własną kartę płatniczą (także do płatności zbliżeniowych), wykonywać przelewy, wypłacać pieniądze z bankomatu. To dobry sposób, aby nauczyć nastolatka gospodarowania pieniędzmi. Szczególnie w sytuacjach, gdy dziecko nie garnie się zbytnio do oszczędzania, możesz pokazywać mu na przykładzie jego własnych wydatków, jak duże kwoty miesięcznie wydaje na przykład na jedzenie na mieście. Dzięki temu nastolatek może bardzo wcześnie nauczyć się, jak duża jest moc małych kwot. 10 złotych dziennie wydawane na słodycze to 300 złotych miesięcznie. Oszczędzając taką kwotę, już po kilku miesiącach może pozwolić sobie na samodzielny zakup wymarzonej konsoli albo innego gadżetu.
Pobawcie się w bank
Możesz także zaproponować dziecku, że staniesz się jego prywatną instytucją bankową, oferującą lokaty terminowe oraz kredyty gotówkowe. Jeśli nastolatek zapragnie posiadać oszczędności, otwórz dla jego środków lokatę. Możesz faktycznie założyć produkt bankowy zawierający środki odłożone przez twoje dziecko albo sam przyjmij pieniądze w depozyt, a po umówionym czasie oddaj ustalone odsetki. Jeśli natomiast twoje dziecko marzy o jakimś drogim gadżecie albo ubraniu, możesz zaproponować mu pożyczkę. Umówcie się, że co miesiąc przelewając na jego konto online kieszonkowe będziesz pomniejszał o ratę wraz z odsetkami. Oczywiście, chcąc zachęcić nastolatka do zabawy, możesz oferować mu lokaty i kredyty gotówkowe o wiele korzystniej oprocentowane, niż te prawdziwe produkty.
Rozmawiajcie o pieniądzach
Nie ukrywaj przed dzieckiem, ile zarabiasz ani jakie są twoje wydatki. Niech wie i rozumie, ile pieniędzy trzeba wydać na rachunki, kredyty, utrzymanie domu lub mieszkania oraz samochodu. Pokazuj mu wartość pieniędzy na przykładach, które działają na wyobraźnię. Wiedząc, że jedno z rodziców musi pracować na przykład przez 10 godzin, aby zarobić na jego wymarzone ubranie albo zabawkę, dziecko będzie o wiele bardziej szanować zarówno pieniądze, jak i swoje rzeczy.