Kredyt gotówkowy z oprocentowaniem zmiennym czy stałym? Poznaj różnice

Decydując się na złożenie wniosku o kredyt gotówkowy, musisz wziąć pod uwagę wiele czynników, które będą mieć realny wpływ na jego ostateczny koszt i warunki spłaty. Jedną z ważniejszych kwestii jest oprocentowanie – jego wysokośćoraz rodzaj. Zmienne czy stałe? Które jest lepsze i jakie są różnice między nimi? To pytanie, które spędza sen z powiek wielu potencjalnym kredytobiorcom. Dowiedz się więcej na ten temat!

Najlepszy kredyt gotówkowy z oprocentowaniem stałym czy zmiennym?

Aby ustalić, co będzie najlepsze w Twoim przypadku, najpierw w ogóle musisz zrozumieć, czym jest oprocentowanie i co oznaczają poszczególne jego rodzaje. Oprocentowanie kredytu gotówkowego jest jednym z kosztów kredytu, który wpływa na jego ostateczną wysokość a tym samym… na atrakcyjność propozycji poszczególnych banków. Im niższe oprocentowanie – co oczywiste – tym propozycja wydaje się atrakcyjniejsza dla klienta. Oznacza to bowiem, że będzie on musiał zapłacić bankowi mniej za udzielenie kredytu. Oprocentowanie, w zależności od rodzaju kredytu, waha się zazwyczaj w granicach od kilku do kilkudziesięciu procent.

Równie istotne jest to, czy owo oprocentowanie jest stałe, czy zmienne. Jak łatwo się domyślić, stałe nie ulega zmianie przez określony w umowie czas, natomiast zmienne rzeczywiście zmienia się nawet kilka razy w roku. Dobry kredyt to taki, który umożliwia kredytobiorcy wybór oprocentowania wedle jego potrzeb i oczekiwań, jak np. Mistrzowski kredyt gotówkowy.

Oprocentowanie stałe

Oprocentowanie stałe daje gwarancję tego, że ustalona w umowie rata kredytu nie zmieni się przez konkretny czas. Większość banków oferuje stałe oprocentowanie na okres od 5 do 10 lat. Nawet jeśli nastąpią drastyczne podwyżki stóp procentowych i pojawią się inne zawirowania, wysokość raty kredytu nie może ulec zmianie. Bezpiecznie? Tak! Ale czy korzystnie? To zależy. W sytuacji wzrostu wspomnianych stóp procentowych bez wątpienia oprocentowanie stałe jest przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Nie musisz martwić się nagłym, ogromnym podniesieniem raty kredytu, możesz spać spokojnie. Co jednak wówczas, gdy stopy procentowe znacząco zmaleją? Posiadając oprocentowanie stałe, nie skorzystasz na tym i nie będziesz cieszyć się proporcjonalnie niższą ratą.

Oprocentowanie zmienne

Oprocentowanie zmienne uzależnione jest od obowiązujących w danym okresie stóp procentowych. Kiedy zostają one podniesione przez Radę Polityki Pieniężnej, wzrasta również wysokość oprocentowania. I analogicznie – obniżenie stóp procentowych wpływa na mniejsze oprocentowanie i – co za tym idzie – obniżenie raty kredytu. To, na jakim poziomie będzie kształtować się wysokość stóp procentowych, jest trudne do przewidzenia, szczególnie wówczas, gdy sytuacja polityczna i gospodarcza jest niepewna i zachodzą gwałtowne zmiany.

Oprocentowanie stałe i zmienne – różnice w opłatach, wady i zalety

Niekwestionowaną zaletą oprocentowania zmiennego jest to, że przez określony czas wysokość raty nie ulega zmianie, niezależnie od okoliczności. Dzięki temu nic Cię nie zaskoczy, bez trudu możesz z wyprzedzeniem zaplanować rozmaite wydatki. W przypadku obniżenia stóp procentowych nie skorzystasz jednak na tym. Zaletą oprocentowania zmiennego jest natomiast to, że jeśli dojdzie do obniżki stóp procentowych możesz naprawdę wiele zaoszczędzić.

Ale jaki jest tani kredyt gotówkowy – z oprocentowaniem zmiennym czy stałym? Jak wygląda zestawienie kredytów na taką samą kwotę i czas spłaty w przypadku omawianych rodzajów oprocentowania? Im większy jest kredyt, tym wyraźniej widać różnicę w jego ostatecznym koszcie. Zazwyczaj mniej zapłacisz za kredyt z oprocentowaniem zmiennym, ale decydując się na stałe, zyskujesz poczucie bezpieczeństwa. Jeśli nie masz pewności, co wybrać, sięgnij po proste w obsłudze narzędzie, jakim jest porównywarka kredytów gotówkowych, i przeanalizuj dostępne propozycje różnych banków.

Źródła:

  1. https://www.17bankow.com/ranking-kredytow-gotowkowych/artykul/547/kredyt-gotowkowy-warunki-przyznania
  2. https://kredytomat.pl/?source=sem&utm_source=google&utm_medium=cpc&device=c&matchtype=p&adposition=&gclid=Cj0KCQiA14WdBhD8ARIsANao07i3a86cMWoEVwfZaUIntgYamUxtPaIVAMfrqpBUrr_In08Jgb0ji90aAno1EALw_wcBOprocentowanie stałe czy zmienne? https://www.totalmoney.pl/artykuly/kredyt-ze-stalym-czy-zmiennym-oprocentowaniem-jakie-oprocentowanie-kredytu-gotowkowego-lub-hipotecznego-wybrac

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank

 

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may also like these