Gdy zbliża się zima, warto pomyśleć o zmianie ogumienia w swoim samochodzie. Dobór opon zimowych powinien być nieodzownym elementem eksploatacji wozu, dzięki któremu zadbasz o poprawę bezpieczeństwa na drodze i poprawisz swój komfort jazdy. Jak jednak zdecydować, które opony będą najbardziej optymalne? Skąd wiedzieć, które będą pasowały do Twojego samochodu?
Dobór opon zimowych – zacznij od rozmiaru
Dobór opon zimowych rozpocznij od określenia wielkości ogumienia, jakie homologowane jest dla Twojego auta. W tym celu najlepiej zerknąć do instrukcji pojazdu, ewentualnie poszukać stosownej tabliczki umieszczanej w bagażniku lub w klapce od baku. Staraj się nie kupować opon identycznych z tymi, które już masz – szczególnie, jeśli założył je poprzedni właściciel.
Rozmiary opon zapisywane są ciągiem liczb – na pierwszy rzut oka, wyglądających dość niezrozumiale. Weźmy na warsztat np. zapis 225/65 R18. Pierwsza liczba oznacza tu szerokość opony podaną w milimetrach. Druga – profil (wysokość) opony wyrażony w stosunku procentowym do jej szerokości (225 * 65% = 146,25 mm). Ostatni znak to szerokość felgi rozpisana w calach.
Dlaczego rozmiar ma znaczenie?
Nie wybieraj opon o innym rozmiarze, niż gabaryty homologowane przez producenta Twojego pojazdu. Na ogół do każdego auta pasuje więcej niż jeden typ ogumienia, dlatego wciąż będziesz miał tu pewne pole manewru. To bardzo ważne: źle dobrany rozmiar może nie tylko pogorszyć stan pojazdu, ale też negatywnie wpłynąć na jego systemy bezpieczeństwa (np. TC i ABS).
Co więcej, w razie kolizji – jeżeli założone były niewłaściwe opony – możesz mieć problem z dochodzeniem odszkodowania z tytułu nieobowiązkowego ubezpieczenia AC. Podobnie ma się kwestia gwarancji, gdyby np. uszkodzeniu uległ układ napędowy. Serwis może wówczas stwierdzić, że awaria nastąpiła w wyniku zastosowania niewłaściwego ogumienia i odmówi darmowej naprawy.
Indeks nośności i prędkości
Dobór opon zimowych jest także bardzo ważny ze względu na indeks nośności i prędkości. Brzmi tajemniczo? Nic bardziej mylnego. Indeks prędkości oznacza maksymalną prędkość, z jaką może poruszać się opona. Pamiętaj, że przekroczenie tej wartości może prowadzić do zniszczenia ogumienia, co jest szalenie niebezpieczne w czasie jazdy!
Indeks nośności oznacza natomiast maksymalny ciężar, jaki może wytrzymać opona przy rozwinięciu maksymalnej, dopuszczalnej przez nią prędkości. Zwróć uwagę, że nie ma potrzeby kupowania wytrzymalszych opon na zapas – warto kierować się przede wszystkim homologacją pojazdu oraz jego dopuszczalną masą całkowitą (wyczytasz ją chociażby z dowodu rejestracyjnego).
Szersze, czy węższe opony?
Istnieją różne szkoły tego zagadnienia. Często mówiło się, że w okresie zimowym lepszymi oponami będą opony węższe. Obecnie jednak można spotkać się z głosami, że to szerokie opony gwarantują większe bezpieczeństwo. Prawda leży oczywiście gdzieś po środku i odpowiedni dobór opon zimowych powinien być uzależniony od rodzaju dróg, po których częściej będziesz jeździł.
Na terenach miejskich, w warunkach niskich temperatur, dobrym pomysłem będą opony szersze, lepiej sprawdzające się na suchej i mokrej nawierzchni. W mieście raczej nie spotkasz się z zalegającym śniegiem czy błotem, ponieważ odpowiednie służby szybko je odgarniają. Poza terenem zabudowanym bywa już różnie, dlatego w tym przypadku węższe opony mogą być lepszym wyborem.
Kiedy kupić nowe opony?
Nie ma potrzeby, by co sezon zmieniać opony zimowe. Powinny być zmienione przede wszystkim wówczas, gdy zetrze się już ich bieżnik. Wg polskich przepisów, musi on mieć przynajmniej 1,6 mm wysokości – jednak dla opon zimowych optymalne minimum to 4 mm. Jeśli Twoja opona nie spełnia tej normy czteromilimetrowej, lepiej od razu zmienić ją na nową, niezużytą.
Ważny jest także wiek opony. Nawet, jeśli nie eksploatujesz jej zanadto, z czasem guma traci swoje właściwości i elastyczność. Przyjmuje się, że opony zimowe powinno zmieniać się raz na ok. 5-6 lat. Po tym czasie ich skuteczność spada, a ryzyko niekontrolowanego poślizgu wykładniczo rośnie.
Zadbaj o każdy detal!
Drogi w okresie mrozów są szczególnie niebezpieczne, dlatego dobór opon zimowych jest niezwykle ważną kwestią. Odpowiednie ogumienie minimalizuje ryzyko poślizgu i nieszczęśliwego wypadku, dlatego jest to aspekt, na którym zdecydowanie nie powinieneś oszczędzać. Pamiętaj też, by dobierać